21 października 2015

Historia: STS-51A

Jedną z ciekawszych misji wahadłowców była misja STS-51A, która polegała na przechwyceniu z orbity dwóch satelitów telekomunikacyjnych i dostarczaniu ich na Ziemię.

3 lutego 1984 prom Challenger wystartował w ramach misji STS-41B. Jednym z zadań podczas misji było umieszczenie na orbicie dwóch satelitów: Westar 6 oraz Palapa B2. Nie wszystko jednak poszło tak, jak miało pójść i satelity ostatecznie nie znalazły się na odpowiednich orbitach.

Tak na marginesie, w czasie tej misji powstało słynne zdjęcie z kosmonautą, który testował MMU (Manned Maneuvering Unit), czyli "plecak odrzutowy" pozwalający na poruszanie się w przestrzeni kosmicznej.


Lloyd's of London zapłacił 270 milionów dolarów odszkodowania za utracone satelity, jednak w nadziei na odzyskanie części pieniędzy, zainwestował kolejne 15 milionów dolarów w dotychczas najbardziej ambitną misję wahadłowca – odzyskanie satelitów z orbity. Dzięki sprowadzeniu ich na Ziemię, naprawie, odsprzedaży i ponownemu wystrzeleniu, bank miał nadzieję na zmniejszenie strat, wynikających z wypłacenia odszkodowania, o około 90 milionów dolarów. Misja ta miała mieć oznaczenie STS-51A.

Prom Discovery z misją STS-51A wystartował 8 listopada 1984, o godzinie 12:15 UTC.


Załoga promu Discovery podczas misji STS-51A:

Frederick Hauck - dowódca
David M. Walker  pilot
Anna Fisher - specjalista misji 1
Dale Gardner - specjalista misji 2
Joseph Allen - specjalista misji 3

W drugim dniu misji, na orbicie umieszczono satelitę Anik D2, a w trzecim satelitę Syncom IV-1. Następnie przystąpiono do dogonienia satelity Palapa, którego orbita została wcześniej obniżona poleceniami z Ziemi, aby umożliwić przechwycenie. 12 listopada Discovery zbliżył się do wspomnianego satelity na odległość około 10 m. Joe Allen, używając swojego MMU, doleciał do satelity i zadokował do niego.

Później Allen i jego zdobycz zostali złapani przez robotyczne ramię, sterowane przez Annę Fisher i z pomocą Gardnera umieszczono satelitę w ładowni promu. Ta sama operacja została powtórzona następnego dnia, podczas przechwytywania satelity Westar 6.


Z tej misji pochodzi również zdjęcie Dale'a Gardnera z tabliczką "na sprzedaż" obok przechwyconych satelitów.


Można powiedzieć, że reklama przyniosła skutek, ponieważ satelita Palapa 2 został odsprzedany Indonezji i wystrzelony 13 kwietnia 1990 roku przy pomocy rakiety Delta 2, a Westar (przemianowany na Asiasat) został wystrzelony 7 kwietnia 1990 przy pomocy chińskiej rakiety Long March 3.

Misja zakończyła się lądowaniem w Kennedy Space Center 16 listopada, o godzinie 11:59:56 UTC. Trwała 7 dni, 23 godziny, 44 minuty i 56 sekund.

Był to drugi lot promu Discovery oraz pierwsze w historii przechwycenie satelitów i sprowadzenie ich na Ziemię.

Nagranie z misji.Źródło: 
- "Praxis Manned Spaceflight Log 1961-2006" - Tim Furniss, David J. Shayler, Michael D.Shayler
- wikipedia.org
- nasa.gov

1 komentarz:

  1. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego [sprowadzenie w całości satelity na ziemię] jest możliwe.

    OdpowiedzUsuń